7 sposobów na sprawdzenie kontrahenta

Sprawdzanie swoich kontrahentów stanowi bardzo istotny element rozsądnego prowadzenia działalności gospodarczej. Warto sprawdzać z kim ma się do czynienia ponieważ nigdy nie wiemy czy nasza reputacja nie ucierpi na współpracy, czy dana firma faktycznie istnieje i kto nią zarządza. Jest to istotne jeśli zależy nam na tym aby zminimalizować ryzyko, że kontrahent nie dokona zapłaty za wyświadczoną mu usługę czy zakupiony u nas towar, a my zostaniemy z nieopłaconą fakturą, od której będziemy musieli zapłacić podatek.

Samodzielnie możemy sprawić kontrahenta aż na 7 różnych sposobów, co pozwala skutecznie wykryć wszelkie nieprawidłowości i uchronić przed niekorzystną współpracą.

1.KRS – jeśli kontrahent działa jako spółka kapitałowa, w KRS znajdziemy o nim najważniejsze informacje – adres, dane, zakres PKD i wiele innych.
2. CEIDG – jeśli kontrahent jest osobą fizyczną prowadzącą działalność, jego oznaczenie, adres, informacje o posiadanych licencjach czy przedmiocie działalności uzyskamy w CEIDG.
3. US I ZUS – na zgodą kontrahenta możemy uzyskać informacje z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego o ewentualnych zaległościach.
4. Księgi wieczyste – w nich sprawdzimy stan nieruchomości kontrahenta.
5. Biura Informacji Gospodarczej – za ich pośrednictwem możemy dowiedzieć się czy kontrahent znajduje się na liście dłużników.
6. Rekomendacje – warto skontaktować się z klientami kontrahenta i poprosić o informacje.
7. W internecie znajdziemy opinie, informacje prasowe oraz profile społecznościowe kontrahenta.