Odwoływanie członka zarządu

Długość kadencji członka zarządu regulowana jest przez przepisy Kodeksu Spółek Handlowych oraz umowę danej spółki. Jeśli żadne dodatkowe regulacje nie zostaną zawarte w umowie, mandat członków zarządu wygasa w dniu zatwierdzenia sprawozdanie finansowego za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia przez nich funkcji członka zarządu. Zdarzają się jednak sytuacje, w których wspólnicy podejmują działania mające na celu skrócenie kadencji i odwołanie członka zarządu.

Odwołaniem nazywamy jednostronne oświadczenie spółki, sporządzane w formie uchwały, przez zgromadzenie wspólników lub inny organ uprawniony. Pierwszym krokiem na drodze odwalania członka zarządu jest opracowanie stosownej uchwały. W dalszej kolejności należy niezwłocznie poinformować odwoływanego członka, przekazując mu oświadczenie, że nie pełni on już swoich funkcji, został zwolniony z części swoich obowiązków względem spółki oraz stracił przysługujące mu z tego tytułu prawa. Odwołany członek zarządu musi pamiętać o tym, że nadal jest zobowiązany do złożenia ewentualnych wyjaśnień w związku z pełnioną dotychczas funkcją oraz uczestnictwa w zgromadzeniu zamykającym rok obrachunkowy.

Zaleca się bezzwłoczne przekazanie oświadczenie o odwołaniu, ponieważ umowa zawarta ze spółka za pośrednictwem reprezentującego ją członka zarządu jest prawomocna, jeśli w momencie jej zawierania nie miał on świadomości, że został odwołany. Kolejną czynnością jaką należy podjąć jest rozwiązanie stosunku pracy, który łączy członka zarządu ze spółką, czyli wypowiedzenie mu zawartej umowy o pracę.