Spółka komandytowo-akcyjna

Pisząc na temat spółki komandytowo-akcyjnej, można pisać wiele o sposobie rejestracji, potrzebnych w tym celu dokumentach czy o prawach i obowiązkach wspólników. W tym wpisie powiemy o spółce komandytowo-akcyjnej w inny sposób. Nie przedstawimy standardowych informacji, lecz zaprezentujemy jej zalety, które pomogą w wyborze formy działalności.

Spółka komandytowo-akcyjna nie jest jakoś szczególnie popularna. Podobnie jak w przypadku założenia spółki komandytowej, utworzenie spółki komandytowo-akcyjnej umożliwia pozyskanie dodatkowego kapitału do prowadzenia działalności gospodarczej. Akcjonariusze, którzy stanowią jeden z dwóch rodzajów wspólników, wnoszą środki na pokrycie akcji. W zamian za to akcjonariusze zyskują prawo do zarządzania firmą, a komplementariusze mają dodatkowy kapitał, na prowadzenie działalności. Rozwiązanie najlepsze, gdy potrzeba dodatkowych funduszy.

Spółka komandytowo-akcyjna może kojarzyć się z wielkimi interesami, jak to często ma miejsce w przypadku spółki akcyjnej. Podkreślić należy, że spółka komandytowo-akcyjna to także rozwiązanie dla mniejszych firm. Sprzyja temu stosunkowo niski kapitał zakładowy, wynoszący tylko 50 000 złotych (w porównaniu z spółką akcyjną).