W Polsce bardzo często zdarza się, iż funkcjonowanie spółek jednoosobowych jest podważane, gdyż różni się ona z ideą spółki, która docelowo ma współdziałać.
Jeśli by się chcieć przyjrzeć tej kwestii, warto zajrzeć do Kodeksu Spółek Handlowych, który wyraźnie określa, że spółka jednoosobowa stanowi spółkę kapitałową, w przypadku której wszystkie udziały oraz akcje należą do jednego wspólnika, bądź w niektórych przypadkach – akcjonariusza.
Bardzo często otrzymujemy od Państwa zapytania dotyczące tego czy możliwe jest funkcjonowanie jednoosobowej spółki osobowej. Zatem co do zasady takiej możliwości nie ma, aczkolwiek w niektórych przypadkach spółka partnerska może stać się spółką jednoosobową na jeden rok (licząc od dnia, w którym w spółce pozostał tylko jeden wspólnik).
Warto mieć na uwadze fakt, iż w przypadku spółki jednoosobowej wszystkie uprawnienia przysługujące zgromadzeniu wspólników, spoczywają na jednym wspólniku. Wówczas wspólnik nie zastępuje organu, a jedynie posiada jego prawa.