Nowy Polski Ład, a prowadzenie firmy

Jak już zapewne Państwo wiedzą – Nowy Polski Ład jest programem społeczno-gospodarczym, który został zdefiniowany jako plan odbudowy polskiej gospodarki. Z naszych obserwacji wynika, że osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze, szukają alternatyw na swoją działalność i najczęściej spotykaną jest przekształcenie jej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Co jeszcze się zmieniło?
Jedną z dosyć istotnych zmian było zwiększenie kwoty wolnej od podatku, co akurat okazało się bardzo korzystną zmianą dla przedsiębiorców. W praktyce kwota ta została zwiększona aż do 30 000 zł, co oznacza, iż podatek dochodowy płaci się dopiero po przekroczeniu dochodów w kwocie 5100 zł. Z kolei przedsiębiorcy, którzy rozliczają się według zasad ogólnych, mogą spodziewać się niższych obciążeń podatkowych, które wynikają z podniesienia progu podatkowego z poziomu 85 528 zł do 120 000 zł.

Jak już pisaliśmy – Nowy Polski Ład to zarówno wady, jak i zalety. Do wad zdecydowanie możemy zaliczyć podniesienie obciążeń z tytułu składki zdrowotnej. Do końca ubiegłego roku składka ta w znacznej części mogła zostać odliczona od podatku, a wprowadzenie Nowego Ładu uniemożliwiło tę możliwość.

Czy na obecną chwilę założenie spółki z o.o. jest opłacalne?
Prawdą jest, że decyzja o przekształceniu działalności jednoosobowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością absolutnie nie może zostać podjęta pochopnie. Najważniejsze jest dokonanie szczegółowej analizy prowadzonej firmy, gdyż w praktyce prowadzenie spółki z o.o. w znacznym stopniu różni się pod wieloma względami od prowadzenia jednoosobowej działalności. Tutaj jako przykład można podać nie tylko liczne formalności, ale przede wszystkim obciążenia podatkowe.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która z tych form jest bardziej opłacalna. Kwestia ta jest uzależniona od wielu czynników, w tym specyfiki prowadzonej działalności. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba bardzo dokładnie przeanalizować wszystkie „za” oraz „przeciw”.

Szybkie i sprawne przeprowadzenie rejestracji spółki!

Na naszą ofertę składa się wiele usług kierowanych do początkujących przedsiębiorców. Jednak naszą specjalizacją jest rejestracja spółek!