Spółka partnerska to podmiot gospodarczy, który otwierany jest w celu wykonywania wolnego zawodu. W ramach takiej spółki działać mogą zatem adwokaci, lekarze, radcy prawni, architekci, inżynierowie budowlani, maklerzy giełdowi, księgowi, pielęgniarki, weterynarze, aptekarze, biegli rewidenci, brokerzy ubezpieczeniowi, doradcy inwestycyjni, doradcy podatkowi, dentyści, notariusze, położne oraz tłumacze przysięgli.
Odpowiedzialność spółki partnerskiej znacznie różni się od pozostałych podmiotów gospodarczych. Partnerzy nie ponoszą bowiem odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez pozostałych wspólników. Odpowiedzialność partnera nie dotyczy jednak tylko i wyłącznie własnych działań, ale również działań i zaniechań osoby pracującej w spółce, która podlega jej kierownictwu.
Co ważne, w umowie spółki można wskazać partnerów, którzy będą ponosili pełną odpowiedzialność za zobowiązania zaciągane przez spółkę nie będące wynikiem wykonywania wolnych zawodów. W przypadku braku jej określenia odpowiedzialność ta zostanie podzielona solidarnie pomiędzy wszystkich wspólników.