Podatek dochodowy w spółkach

Każda spółka zobowiązana jest odprowadzać podatek od swoich dochodów (ew. przychodów). Istnieje kilka możliwości jego obliczania i płacenia.

Spółka kapitałowe, jakimi są spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna, objęte są obowiązkiem odprowadzania podatku CIT. Wynika to z tego, że spółki te posiadają osobowość prawną, a podatek CIT obejmuje osoby prawne. Jest to pewna wada tych form spółek, ponieważ zysk wypracowany przez spółkę, który trafia do właścicieli jest podwójnie opodatkowany (podatkiem CIT oraz PIT). Już niedługo spółki z o.o. i akcyjne obowiązywać będą dwie stawki podatku CIT – normalna 19% oraz obniżona 15% (dla mikro i początkujących przedsiębiorstw).

podatek-dochodowy-w-spolkach

 

Pozostałe spółki mogą wybrać opodatkowanie na zasadach ogólnych (z zastosowaniem stawki progresywnej 18% i 32%) lub podatek liniowy wynoszący 19%. Jeżeli jednak spółki te mają możliwość prowadzenia uproszczonej księgowości w formie ryczałtu lub karty podatkowej, ich opodatkowanie może być całkiem inaczej naliczane – procentowo od przychodów (ryczałt) lub w określonej kwocie (karta podatkowa).

Aktualizacja:

Z początkiem 2017 roku została wprowadzona obniżona stawka podatku CIT dla mikro/małych firm oraz początkujących przedsiębiorstw i wynosiła ona tak jak zapowiadano- 15%.
Jednak obowiązywała ona tylko przez dwa lata, ponieważ 1 stycznia 2019 roku weszły w życie kolejne nowelizacje, które stanowią, że aktualnie stawka (dla tej samej grupy podatników) to 9%.
Kolejną zmianą dotyczącą opodatkowania spółek jest zastosowanie nowej stawki opodatkowania na zasadach ogólnych. Od 2020 r. wynosi ona 17% i 32%.