Spółka komandytowa – rejestracja przez Internet?

Rejestracja spółki handlowej przez Internet może nie jest już nowością, jednak nadal z przywileju tego nie mogą korzystać wszystkie spółki. Do grona “szczęśliwców” można zaliczyć: 

  • spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, 
  • spółkę jawną,  
  • spółkę komandytową,  

Pozostałe spółki – partnerska, komandytowo-akcyjna oraz akcyjna nie mogą być jeszcze rejestrowane za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Nie jest to dogodna sytuacja, ponieważ osoby otwierające, takie firmy muszą mierzyć się z tradycyjnym sposobem rejestracji. Powoduje to, że założenie spółki przebiega w jeszcze dłuższym czasie oraz znacznie trudniej. Wspólnicy muszą się udać osobiście do notariusza, w celu uzyskania potwierdzenia notarialnego umowy spółki. Następnie muszą udać się do KRS, by złożyć wszelkie wymagane dokumenty i opłaty.

Natomiast zakładają spółkę za pośrednictwem systemu eMS, wystarczy po zalogowaniu się do niego, wypełnić umowę spółki, tworzoną z wykorzystaniem wzorca oraz uzupełnić wniosek o rejestrację. Ostatecznością zostaje dokonanie opłat. Dzięki temu rejestracja online jest znacznie prostsza i szybsza. Warto zakładać spółki, które mają możliwość rejestracji online. Jednak w przeciwnym przypadku, powinno się skorzystać z innych rozwiązań, takich jak zakup gotowej spółki akcyjnej lub komandytowo-akcyjnej.