Spółka offshore to najprościej mówiąc spółka zakładana w państwach zaliczanych do tzw.”rajów podatkowych”. Na świecie istnieje około 60 rajów podatkowych, wśród nich można wymienić takie kraje jak Panama czy Belize. Firmy zagraniczne, które zarejestrowane są na ich terytorium są zwolnione od płacenia podatków, prowadzenia rachunkowości czy składania rocznych sprawozdań finansowych.
Spółka offshore prowadzi działalność międzynarodową. Podlega ona pod jurysdykcję tylko kraju rejestracji i nie może być poddawana do kontroli ze strony Urzędu Skarbowego krajów trzecich. Raje podatkowe gwarantują wysoki poziom poufności, dlatego przedsiębiorcy decydują się na rejestrację firm w strefach offshore.
Rejestracja spółki typu offshore wymaga stworzenia formuły organizacyjnej podmiotu gospodarczego, która odpowiadałaby dostępnym formom prawnych na terytorium danego kraju. Najczęściej brana pod uwagę jest lokalna odmiana spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej, jednak zakładane są także spółki komandytowe z udziałem spółek z o.o. jako komplementariuszy. Okres trwania rejestracji spółki uzależniony jest od poszczególnych jurysdykcji, wynosi od jednego dnia do miesiąca.