Osoby sprzedające spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością bardzo często liczą, że w ten sposób uda się im pozbyć odpowiedzialności za jej zobowiązania. Czy jednak na pewno tak jest? Czy sprzedaż spółki zadłużonej jest zgodna z prawem?
Sprzedając spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością tak naprawdę sprzedajemy jej udziały. Odpowiedzialność za zobowiązania spółki z o.o. niezależnie czy została ona sprzedana czy też nie – ponosi sama spółka.
Sprzedaż spółki zadłużonej przede wszystkim łamie prawo upadłościowe, zgodnie z którym zadłużony przedsiębiorca ma obowiązek zgłosić wniosek o ogłoszenie upadłości. Za złożenie tego wniosku odpowiadają osoby ją reprezentujące, a więc członkowie Zarządu. To także oni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za długi spółki w przypadku braku możliwości wyegzekwowania należności z majątku spółki i nie złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Odpowiedzialność ta nie spoczywa zatem na wspólnikach. Tak więc jeżeli sprzedadzą oni swoje udziały wówczas odpowiedzialność nadal będzie leżała na barkach członków Zarządu.
Co więcej, wierzyciele w ramach skargi paulińskiej mogą domagać się unieważnienia wszelkich przesunięć majątkowych w spółce, a nawet unieważnienia samej umowy sprzedaży takiej spółki.